Sorø Museum inviterer til et særligt bankospil, hvor vi dykker ned i fortællinger fra besættelsestiden.

Rationeringsmærker, erstatningskaffe, mørklægningshætter til cykellygter og sko lavet af bjørneskind, som er et andet ord for pap, er blot nogle af de ting, museet har med og fortæller om til bankospillet.

Spillet er helt, som vi kender det og har også det ekstra tvist med de små fortællinger fra hverdagslivet 1940-45.

Se f.eks. også et ægte frihedskæmperarmbånd og hør om varmedunke under dynen i de kolde vintre.

Pernille Jacobsen fra Sorø Museum kender denne form for bankospil særdeles godt, for hun var i mange år primus motor for de nu legendariske og altid udsolgte bankospil til skoleeleverne i Sorø. ”Jeg glæder mig til at genopleve de glade udråb, når et af børnene får banko. Det er så sødt og livsbekræftende, og samtidig får de jo en historie med hjem.” 

Kom og spil med og oplev historien på en helt ny måde. 

Der er en lille præmie til alle, der spiller med.

Det er for børn og medfølgende voksne, og det er nødvendigt at købe billet på forhånd via Museum Vestsjællands hjemmeside.

Tid: 15. marts kl. 10.30-11.30

Sted: Sorø Museum, Storgade 17, Sorø.

 

Freja spiller banko. Foto: Museum Vestsjælland