Søndag den 8. marts 2026 kl. 14.00-16.00 inviterer Ældre Sagens lokalafdeling i Sorø til Søndagscafé i Kaarsbergcentret – denne gang med det festlige program “Vi synger så det gynger”.

På scenen står Troels Christensen, som med smittende humør garanterer en eftermiddag fyldt med sang, glæde og fællesskab.

Det er nærmest en umulighed ikke at gå glad hjem efter en optræden med Troels Christensen. Han er ankermand, forsanger, fortæller, underholder og akkompagnatør i ét – og publikum bliver aktivt inddraget.

Troels medbringer sin egen sangbog “Fra Grundtvig til Kim Larsen”, som publikum låner under arrangementet. Med hele 150 nøje udvalgte sange er der lagt op til en stemningsfuld og fællesskabende eftermiddag.

For som man siger: Man kan ikke være i dårligt humør, når man synger!

Praktisk information

📍 Sted: Kaarsbergcentret, Dr. Kaarsbergsvej 3, Sorø
📅 Dato: 8. marts 2026
⏰ Tid: Kl. 14.00-16.00
♿ Adgang med kørestol: Ja

🎟 Pris: 60 kr. (både for medlemmer og ikke-medlemmer ved online tilmelding)

Tilmelding

Tilmelding er nødvendig og skal ske senest den 4. marts 2026 kl. 12.00.

Tilmelding kan ske via Ældre Sagens hjemmeside eller ved kontakt til
Carl-Christian Bringgaard
📧 carl@bringgaard.dk

📱 40 433 433

Arrangementet er for alle.

Glæd dig til en eftermiddag, hvor sangen får det til at gynge i Sorø 🎶

Credit: Dit Sorø