Der var fuldt hus og stor forventning, da 80 kvinder deltog i årets udsolgte kvindebrunch under Sorø Historiske Festival 1684-1862.
Festivalens formand Mette Skjoldan bød velkommen, inden deltagerne blev taget med ind i et tankevækkende foredrag om hekse og heksebegrebet gennem tiden.
Det var tidligere museumsdirektør for Museum HEX i Ribe, Louise Hauberg Lindgaard, der stod for foredraget. Med udgangspunkt i årets festivaltema “Skoven” satte hun blandt andet fokus på Danmarks sidste hekseafbrænding i 1693, den moderne heks og den historiske udvikling af heksebegrebet. Ifølge arrangørerne lyttede publikum intenst, mens brunchen blev nydt.
Den musikalske stemning blev skabt af Bjørn Dahl Lumholt, som endnu en gang deltog i historisk kostume og fremførte klassiske musikstykker.
Brunchen bød også på en sød overraskelse i form af en Othello-lagkage, som vakte stor begejstring blandt deltagerne. Brød og lagkage var leveret af Sejers Bageri.
Som en del af den historiske stemning stod et hold frivillige “tjenestepiger”, klædt i kyser og forklæder, for serveringen.
Arrangørerne fortæller, at de har modtaget mange positive tilbagemeldinger fra deltagerne efter arrangementet, som endnu en gang blev en af festivalens populære oplevelser – traditionen tro meget hurtigt udsolgt.
Pressefoto





























