Sorø Internationale Musikfestival fortsætter onsdag den 8. juli med en særlig portrætkoncert, hvor publikum får mulighed for at komme tæt på en af Danmarks markante nulevende komponister. Komponist, organist og musikteoretiker Svend Hvidtfelt Nielsen præsenterer sin egen musik og fortæller om inspirationen bag værkerne.

Svend Hvidtfelt Nielsen har et bredt virke inden for musik. Som komponist har han fået sin musik opført over store dele af verden og har skrevet værker for adskillige af landets ensembler.

Blandt hovedværkerne finder man tre symfonier, fire koncerter for solist og ensemble eller orkester samt operaerne Edens Gave og Lænker, som begge er skrevet til Aarhus Sommeropera. Han har også skrevet omfattende brugsmusik, herunder værker for amatører og motetter til brug i folkekirken.

Ved siden af komponistvirket er han organist i Mariendal Kirke på Frederiksberg. Han har gennem årene givet en lang række koncerter i ind- og udland med særligt fokus på dansk samtidsmusik. Samtidig underviser han i teori og analyse ved Københavns Universitet og har skrevet både videnskabelige artikler, en bog om Per Nørgaard samt en doktorafhandling om dansk musikteori, som han forsvarede i 2025.

Musik og fortællinger om værkerne

Koncerten bliver mere end blot en musikalsk oplevelse. Undervejs vil Svend Hvidtfelt Nielsen selv introducere programmet og fortælle om sine inspirationskilder, sin uddannelse og sit arbejde som komponist.

Første del af koncerten byder blandt andet på egne orgelværker som Meditation og Eftertanker, hvor sidstnævnte opføres som uropførelse. Derudover spilles værker af Vagn Holmboe, Bernhard Lewkovitch og Leif Kayser.

Efter en præsentation af baggrunden for værket I fald følger endnu en uropførelse af dette nye værk fra 2025.

Efter pausen fortæller komponisten om sine øvrige virkeområder som organist og musikteoretiker samt om baggrunden for værket Orgeltoccata og inspirationen fra den berømte barokkomponist Dietrich Buxtehude.

Koncerten afsluttes med Buxtehudes Præludium i C-dur efterfulgt af Svend Hvidtfelt Nielsens egen Orgeltoccata.

Praktisk information

📅 Onsdag den 8. juli 2026 kl. 19.00

📍 Sorø Klosterkirke

🚪 Dørene åbner kl. 18.30

🎟 Entré: 150 kr. pr. person over 18 år

Billetter kan købes i forsalg eller ved indgangen på koncertdagen.

Billetter og program

🎟 Billetter:
https://soroemusik.dk/koncert/portraet-af-svend-hvidtfelt-nielsen/

🎼 Hele festivalprogrammet:
https://soroemusik.dk/koncerter/

Sorø Internationale Musikfestival byder hele sommeren på koncerter med både danske og internationale musikere i de historiske omgivelser omkring Sorø Klosterkirke.

Portræt af Svend Hvidtfelt Nielsen – Sorø Internationale Musikfestival

 

Pressefoto
Del gerne dette