De lokale GF-bilister på Vestsjælland har været så gode til at undgå skader, at de nu kan se frem til at få del i et overskud på mere end 5,4 mio. kr. Det sker i kølvandet på et efterår med heftig debat om priser på bilforsikringer.
– Som medlemsejet selskab er vi ikke sat i verden for at tjene mange penge til aktionærer. Det betyder bl.a., at vi på trods af et år med mange og dyre skader kun justerer priserne med den almindelige indeksregulering i 2026. Samtidig går vi nu for fjerde år i træk ind i et nyt år uden ekstraordinære prisstigninger, siger Mark Palmberg, som er adm. direktør i GF Forsikring.
Mange forbrugere har igennem året oplevet markante prisstigninger, og bl.a. Forbrugerrådet har efterlyst mere gennemskuelige forklaringer på, at prisen på en bilforsikring er steget mere, end de stigende omkostninger til reservedele og værkstedsreparationer berettiger til. Her sikrer netop GF Forsikrings forretningsmodel, at priserne afspejler de reelle omkostninger, lyder det fra GF Vestsjælland, som har lokalt kontor i Sorø, Slagelse og Holbæk.
– Jeg tror, mange bliver overraskede, når de ser prisen på en helt almindelig reparation i dag. Når et enkelt sidespejl med sensorer, motorer og kameraer skal skiftes, kan det hurtigt resultere i en relativt stor regning, og det er det generelle billede på grund af vores bilers mere moderne og avancerede indretning. Derfor er det også glædeligt, at vi kan sende et så flot overskud til vores lokale medlemmer, som med andre ord har formået at køre både godt og sikkert hele året, siger Charlotte Wiik, afdelingschef for GF Vestsjælland.
Helt konkret får det enkelte medlem overskudsdelingen i form af en særlig rabat i procent, der trækkes fra prisen på forsikringerne, når de skal betales i årets løb. For GF Vestsjælland reduceres prisen på bilforsikringen med 8 procent mod 10 procent året før. På de andre forsikringer – både privat og erhverv - reduceres prisen med 1 procent.
Det betaler sig at køre ordentligt
Der er ingen udsigt til, at priser på reparationer vil falde, og for at holde priserne på lavest mulige niveau er det ekstra vigtigt at forebygge skader, fortæller Charlotte Wiik.
– Den enkelte bilist kan selv påvirke sin pris: Jo mere fornuftigt, vi kører – bl.a. ved at holde afstand, være opmærksomme bag rattet og køre efter forholdene – jo flere skader kan vi undgå. Og i GF kommer færre skader medlemmerne direkte til gode i form af en større overskudsdeling, siger hun.
GF Vestsjælland er en af i alt 30 selvstændige forsikringsklubber, der har en medlemsvalgt bestyrelse og sammen med GF Fonden ejer GF Forsikring.
GF Forsikring er et landsdækkende forsikringsselskab, og i 2026 får alle 400.000 medlemmer del i årets overskud. Alene i Region Østdanmark deler GF-medlemmerne mere end 47 mio. kr. På andre forsikringer end bil er overskudsdelingen på 1 procent i 2026.




























