Af Anne Grethe Thede – Venstre i Sorø Kommune – Kandidat til kommunevalget
Fritidsjob med frirum, frihed og med en oplagt chance for at teste sig selv af i relationen med og ansvar for andre mennesker.
Ligesom i foreningslivet kan fritidsjobbet give et frirum fra pres og præstationer og give de unge en pause fra at blive vurderet og målt. Et fritidsjob på et plejecenter kalder på ansvar og motivation til at være sammen med andre generationer, at lære af og med både i forhold til kolleger, men også de mennesker, man står over for.
For enkelte af de unge er det som at få et par ekstra bedsteforældre.
Jeg er selv uddannet inden for sundhedsvæsenet og det vigtigste i min uddannelse var de praktiske perioder, hvor jeg fik testet egne værdier og fik koblet det jeg lærte med det jeg gjorde i praksis. Det er trist at bruge energi på en lang uddannelse for at finde ud af, man ikke passer i den praksis og virkelighed, der følger uddannelsen.
Vi ved fra andre kommuner, der kører ”Solstråle historier” om unge fritidsjobbere på plejehjem, at de unge, der kommer ud og prøver sig selv af i kontakten med andre mennesker, faktisk vælger at søge ind på velfærdsuddannelserne og det har vi brug for – unge der vælger de vigtige velfærdsuddannelser af lyst og motivation, ikke fordi de ikke har andre muligheder.
I Sorø Kommune er de unge fritidsjobbere på plejecentrene blevet en prioritering det støtter vi i Venstre stærkt op omkring.
Der afsættes årligt 282.000 i budgettet til at ansætte og pleje arbejdsvilkår og -miljø for de unge. Der er indgået lokalaftale med FOA omkring løn- og arbejdsforhold og der er ansat mentorer på plejecentrene til at tage imod de unge.
Fritidsjobberne ansættes 2-3 timer to eftermiddage om ugen, primært til at hygge om beboerne. Arbejdsopgaver kan være at snakke med beboerne, spille spil, hjælpe med brug af IPad, læse op af bog eller avis, gå en tur eller hjælpe beboere med at dække bord.
De unge lærer at søge, motivere deres ansøgning, være sammen med andre, de ikke selv har valgt at være sammen med. De lærer at indgå i et arbejdsfællesskab og finde egen rolle i et arbejdsliv. Det er et stort plus på fællesskabskontoen, på bankkontoen og på erfaringskontoen.
Venstre Sorø ønsker fritidsjobbene udbredt til vores daginstitutioner og har fremsendt et budgetønske for at indfri den ambition.
Giv de unge frihed til at vælge et fritidsjob, der skaber mening og glæde både for dem der giver og tager imod. Giv de unge et trygt første møde med arbejdsmarkedet med færre regler og flere frie muligheder.
