Et stærkt SF-hold opstillet til Regionsrådet: Tina Boel atter i spidsen

Det største fremmøde i regionsorganisationens historie, knap 200 nye medlemmer, masser af gode forslag til arbejdet for et bedre Danmark i region, kommuner og folketing, alt sammen gav det deltagerne en tydelig fornemmelse af medbør til partiet og en fin stemning på mødet.

Afstemningen viste en meget klar opbakning til Tina Boel, som er nuværende formand for SF-gruppen i Regionsrådet. Tina Boel er Centerleder, Center for Handicap, Roskilde Kommune.

Det ekstraordinære repræsentantskabsmøde d. 11. marts i Sorø Kultur- og Fritidscenter var indkaldt, for at de delegerede fra regionens partiforeninger kunne stemme om prioriteringen af de 15 opstillede kandidater fra 14 kommuner. SF Sjælland har valgt sideordnet anmeldelse, og listen kan blive tilført kandidater.

Afstemningen gav denne prioritering
1 Tina Boel tbre@regionsjaelland.dk 21223866 Roskilde
2 Sofie Rønholt Carlø sofie.roenholt@icloud.com 28147814 Faxe
3 Arne Juhl Jensen Juel-langager@live.dk 51278862 Sorø
4 Torben Haack Torben.haack1@gmail.com 40450614 Køge
5 Mette Vallentin info@spiced.dk 31133052 Ringsted
6 Michael Graakjær graakjaer.aagaard@hotmail.com 31510161 Stevns
7 Marianne Svane msv2680@gmail.com 22173463 Solrød
8 Lars Christiansen larsvegaschr@gmail.com 61678709 Lolland
9 Eva Levinsen e_levinsen@hotmail.com 61383351 Kalundborg
10 Charlotte Poulsen charlotte@thio.dk 61719507 Faxe
11 Mogens Møller mmstevns@gmail.com 60636748 Odsherred
12 Jørgen Baadsgaard jpbaadsgaard@gmail.com 24210391 Slagelse
13 Poul Erik Larsen aped@larsen.tdcadsl.dk 24600878 Guldborgsund
14 Louis Hansen louisogline@gmail.com 29797113 Lejre
15 Lena Schroll lena@schroll.me 30267122 Vordingborg

Del på sociale medier